Sports

Άλωσε την Τούμπα ο Παναθηναϊκός με 1-2

paok-pao1-2-nikh

Ο Παναθηναϊκός «δραπέτευσε» με πολύ μεγάλη νίκη από την Τούμπα, καθώς από σήμερα η ομάδα του Γιάννη Αναστασίου είναι η πρώτη που νίκησε τον ΠΑΟΚ στο φετινό πρωτάθλημα και μάλιστα στην έδρα του, καθώς ύστερα από αμφίρροπο παιχνίδι επικράτησε του πρωτοπόρου στη Σούπερ Λίγκα με 2-1.

Η επιτυχία της αθηναϊκής ομάδας δημιουργεί πια νέα δεδομένα στο πρωτάθλημα, καθώς αφενός η ίδια μείωσε τη διαφορά από την κορυφή στους έξι βαθμούς και μπορεί να ελπίζει στον τίτλο, δεδομένου του ότι έχει τα ντέρμπι του β΄ γύρου στην έδρα της και αφετέρου επέτρεψε στον «αιώνιο αντίπαλό» της, Ολυμπιακό, βρεθεί στο -2 από την πρώτη θέση, έχοντας να αντιμετωπίσει σε μερικές εβδομάδες τον «Δικέφαλο» στο Φάληρο.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε με διάθεση να «στριμώξει» τον αντίπαλό του, όμως ήταν ο Παναθηναϊκός που «φρέναρε» τους γηπεδούχους στο 7ο λεπτό, όταν σε εκτέλεση κόρνερ ο Δώνης έπιασε την κεφαλιά προς τα πίσω, η μπάλα από την απόκρουση του Γλύκου βρήκε στο δοκάρι και στη συνέχεια ο Κουτρουμπής αστόχησε από κοντά.

Στο 19ο λεπτό ο βοηθός ανέκοψε με (ανύπαρκτο) οφ σάιντ τον Καρέλη που ήταν έτοιμος να φύγει προς την αντίπαλη περιοχή, ύστερα από την μπαλιά του Κλωναρίδη, σε ένα παιχνίδι από το οποίο έλειψαν οι φάσεις στο πρώτο ημίχρονο καθώς οι παίκτες του Γιάννη Αναστασίου ανταποκρίνονταν καλά στα ανασταλτικά καθήκοντά τους.

Ως εκ τούτου ένα σουτ του Γκολάσα στο 34΄ που μπλόκαρε ο Στιλ κι ένα φάουλ του Νάνο στο 45΄ λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι ήταν οι υπόλοιπες φάσεις για το πρώτο μισό.

Με προφανή σκοπό να αιφνιδιάσουν τους αντιπάλους τους ξεκίνησαν το δεύτερο ημίχρονο οι «πράσινοι», με το επιθετικό πλάνο του Αναστασίου να αποδίδει καρπούς στο 51ο λεπτό: ο Κλωναρίδης «εξέθεσε» τον Μιγκέλ Βίτορ από αριστερά, γύρισε παράλληλα την μπάλα και ο Ατζαγκούν σχεδόν μπήκε με την μπάλα στα δίχτυα του Γλύκου.

Ο ΠΑΟΚ ξεπέρασε πάντως γρήγορα την «παγωμάρα» από το 0-1 φτάνοντας στην ισοφάριση στο 64΄ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Φακούντο Περέιρα, που άφησε «ακίνητο» τον Στιλ καθώς στο χτύπημα του Αργεντινού το τείχος του Παναθηναϊκού «άνοιξε» και η μπάλα πέρασε ανάμεσά του αφήνοντας «άγαλμα» τον Άγγλο τερματοφύλακα.

Ενώ όμως ο «Δικέφαλος» έδειχνε να έχει την τύχη του αγώνα στα… πόδια του ήταν ο Παναθηναϊκός που σκόραρε εκ νέου, βουβαίνοντας την Τούμπα, όταν στο 79΄ ο Ατζαγκούν έφυγε στην κόντρα και βρήκε τον Καρέλη στην περιοχή.

Η πρώτη προσπάθεια του διεθνή επιθετικού σταμάτησε στο δοκάρι του Γλύκου, αλλά στο ρμπάουντ βρέθηκε ο ίδιος και με προβολή έστειλε την μπάλα να περάσει τη γραμμή, χαρίζοντας μιας τεράστιας βαθμολογικής και ψυχολογικής αξίας νίκη στην ομάδα του.