Sports

Μαύρη πρεμιέρα του Ρανιέρι στον πάγκο της Εθνικής – Πικρό 0-1 από τη Ρουμανία

ρανιερι εθνικη

Με ήττα ξεκίνησε η εποχή του Κλάουντιο Ρανιέρι στην Εθνική ομάδα. Ανέτοιμο και ασύνδετο το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα, έχασε στο άδειο «Γ. Καραϊσκάκης» με 1-0 από τη Ρουμανία, στην πρεμιέρα των δύο ομάδων στον 6ο προκριματικό όμιλο του Euro 2016.

Χωρίς ρυθμό, φαντασία, ταχύτητα και «χημεία» η ελληνική ομάδα έκανε ένα πολύ κακό παιχνίδι, δίνοντας από την έναρξη των υποχρεώσεών της το δικαίωμα στο συγκρότημα του Βίκτορ Πιτούρκα να αποκτήσει τον τίτλο του φαβορί.

Η έλλειψη αγώνων καθώς και η προσπάθεια των διεθνών να «βρεθούν» μεταξύ τους ήταν οφθαλμοφανής. Ειδικά η τριάδα της μεσαίας γραμμής (Ταχτσίδης, Σάμαρης, Μάνταλος) ήταν ένα σχήμα που χρησιμοποιήθηκε για πρώτη φορά και είναι αμφίβολο αν θα συνυπάρξει ως αρχικό σχήμα στο άμεσο μέλλον.

Η Εθνική έδωσε δικαίωμα στον αντίπαλό της να προηγηθεί νωρίς με «φθηνό» πέναλτι του Χολέβαστον Κίπτσιου: στο 9ο λεπτό ο αμυντικός της Ρόμα πήγε σαν ερασιτέχνης πάνω στον αντίπαλό του, ο οποίος επιδίωξε την επαφή, ο Άγγλος Κλάτενμπεργκ έδειξε τα 11 μέτρα και ο Μάρικα δεν δυσκολεύτηκε να νικήσει τον Καρνέζη για το 0-1.

Οι Ρουμάνοι είχαν μπλοκάρει καλά την αριστερή πλευρά για να αποτρέψουν τις κούρσες του Χολέβα. Από δεξιά ο Τοροσίδης είχε δραστηριότητα αλλά οι επιλογές του σε τελική πάσα ή σέντρα δεν ήταν καλές, με αποτέλεσμα ο (φανερά ανέτοιμος) Μήτρογλου να μην πάρει καθόλου την μπάλα.

Φυσιολογικά λοιπόν η Εθνική έχασε 45 λεπτά χωρίς να κάνει ούτε υποψία ευκαιρίας, σε αντίθεση με τον αντίπαλο που έδειχνε επικίνδυνος στην κόντρα και απείλησε εκ νέου με ένα καλό σουτ του Μάξιμστο 37΄, που έφυγε λίγο άουτ.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε ακριβώς στο ίδιο τέμπο, με τους Ρουμάνους να επιδιώκουν και να πετυχαίνουν να κρατούν χαμηλό το ρυθμό με καλή κυκλοφορία της μπάλας και εκμετάλλευση των χώρων. Όλα αυτά ως το 53΄, καθώς η αποβολή του Μάρικα σε εκείνο το σημείο (δεύτερη κίτρινη) για το φάουλ στον Σάμαρη άλλαξε την εικόνα.

Το παιχνίδι άρχισε πια να παίζεται στο μισό γήπεδο αφού η ομάδα του Πιτούρκα οπισθοχώρησε, με αποτέλεσμα την πρώτη καλή στιγμή της Ελλάδας με το (άστοχο) σουτ του Διαμαντάκου στο 62΄, σε φάση όμως που ο Ρατς είχε προηγουμένως κάνει πέναλτι πατώντας το πόδι του Σάμαρη.

Η ελληνική ομάδα προσπαθούσε να βρει ρυθμό για να κάνει φάσεις, η είσοδος των Κονέ καιΧριστοδουλόπουλου σε αυτό αποσκοπούσε, αλλά η μοναδική καλή στιγμή ως το τέλος ήταν το οριζόντιο δοκάρι του Τοροσίδη στο 88΄, μετά το φάουλ του Κονέ κι αφού η μπάλα βρήκε πρώτα στον Ταταρουσάνου.

Το σκορ δεν άλλαξε ως το τέλος, η Ελλάδα έχασε εντός έδρας σε αγώνα προκριματικής φάσης για πρώτη φορά μετά το 2008 (ήττα από Ελβετία), οι διεθνείς καλούνται πλέον να διορθώσουν την «γκέλα» στους αγώνες που έπονται και ως μοναδικό κέρδος από έναν ατυχή ως προν έκβασή του αγώνα είναι η πρώτη διεθνής συμμετοχή των Μάνταλου και Διαμαντάκου.