Sports

Σταθερά στο +4 ο δικέφαλος – Με νίκες προχώρησαν ΠΑΟΚ και Παναθηναϊκός

protathlhma-podosfairoy

Δύο γκολ στο ξεκίνημα των ημιχρόνων έδωσαν την ευκαιρία στον Παναθηναϊκό να «καθαρίσει» εύκολα το ματς με τον Πανθρακικό (4-0), με το οποίο έπεσε η «αυλαία» της 14ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας.

Την 5η τους νίκη στα τελευταία 6 παιχνίδια πανηγύρισαν οι «πράσινοι», που απέδωσαν καλό ποδόσφαιρο κι έχασαν πολλές ευκαιρίες για να διευρύνουν περισσότερο το σκορ. Ο Πανθρακικός δεν έδειξε τίποτα το ιδιαίτερο και γνώρισε φυσιολογικά την ήττα, με την οποία παρέμεινε στη ζώνη του υποβιβασμού.

Με το πιο γρήγορο γκολ στην Ιστορία της Σούπερ Λίγκας ξεκίνησε το παιχνίδι στο «Απόστολος Νικολαΐδης». Με τη συμπλήρωση 15 δευτερολέπτων ο Παναθηναϊκός άνοιξε το σκορ με την προβολή του Καρέλη, αφού προηγήθηκε ο άψογος συνδυασμός ανάμεσα στους Πέτριτς, Μπεργκ και το σκόρερ.

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Στιγμιότυπο από τον αγώνα Παναθηναϊκός – Πανθρακικός.

Το 1-0 έδωσε μεγάλη ψυχολογική ώθηση στους «πράσινους», που κυριάρχησαν στον αγωνιστικό χώρο και στο 2΄ ο Μπεργκ απείλησε με το σουτ που έκανε, αλλά η μπάλα έφυγε άουτ. Συνέχισε να ελέγχει το ρυθμό του αγώνα το «τριφύλλι», χωρίς, όμως, να δημιουργεί μεγάλες φάσεις. Στο 27΄ ο Αθανασιάδης έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ το σουτ του Πέτριτς, ενώ ένα λεπτό μετά, από το κόρνερ που εκτέλεσε ο Νάνο ο Μέντες απέτυχε να σκοράρει στο δεύτερο δοκάρι.

Διπλή ευκαιρία έχασε ο Μπεργκ, αρχικά στο 36΄ όταν βγήκε στην…πλάτη της άμυνας του Πανθρακικού, αλλά καθυστέρησε και το σουτ που επιχείρησε ήταν άστοχο και στη συνέχεια, στο 38΄, όταν επιδίωξε να σκοράρει από πολύ πλάγια με τον Ανασιάδη, όμως, να βρίσκεται σε επίκαιρη θέση και να αποκρούει.

Ο Παναθηναϊκός ήταν κυρίαρχος και στο δεύτερο μέρος και στο 51΄ έβαλε τις βάσεις για τη νίκη. Από ττο κόρνερ που εκτέλεσε ο Νάνο και την κεφαλιά του Σίλντενφελντ, ο Πέτριτς με προβολή «έγραψε» το 2-0. Μπεργκ και Καρέλης έχασαν μεγάλες ευκαιρίες στη συνέχεια και στο 74΄ ο Πανθρακικός λίγο έλλειψε να βάλει…φωτιά στο ματς. Το σουτ του Μπαϊκαρά, όμως, έδιωξε πάνω στη γραμμή ο Μπούρμπος.

Το ματς τελείωσε στο 79΄, όταν ο Ζέκα με κεφαλιά μετά από ενέργεια του Πέτριτς πέτυχε το 3-0 και το «κερασάκι στην τούρτα» έβαλε ο Μπεργκ στις καθυστερήσεις. Νωρίτερα, ο Σουηδός είχε 7 τελικές προσπάθειες, ανάμεσά τους και τρία τετ-α-τετ, χωρίς να καταφέρει να σκοράρει.

Πηγή: naftemporiki.gr