Sports

Στο παιχνίδι της πρόκρισης ο ΠΑΟΚ μετά την μεγάλη ισοπαλία με Φιορεντίνα (1-1)

paok_1

Ο ΠΑΟΚ έμεινε όρθιος στη Φλωρεντία αποσπώντας ισοπαλία 1-1 απέναντι στη Φιορεντίνα, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής (11ος όμιλος) στο Γιουρόπα Λιγκ, υποχρεώνοντας τους «βιόλα» στην πρώτη ισοπαλία τους στη φετινή διοργάνωση.

Ταυτόχρονα αυτό ήταν το πρώτο γκολ που δέχθηκε η ιταλική ομάδα, που έμεινε στις τρεις νίκες στον όμιλο και δεν νίκησε στην έδρα της ύστερα από επτά συνεχείς επιτυχίες, ενώ το συγκρότημα της Θεσσαλονίκης έφτασε στους τέσσερις βαθμούς και παρέμεινε «ζωντανό» στο κυνήγι της πρόκρισης.

Στην αρχή του αγώνα ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να πιέσει ψηλά, χωρίς αποτέλεσμα όμως αφού με καλή κυκλοφορία οι «βιόλα» κατόρθωσαν να διασπούν το αντίπαλο πρέσινγκ και με τον Μάριο Γκόμες σε «κέφια» άρχισαν να δημιουργούν επικίνδυνες καταστάσεις για τον «Δικέφαλο».

Ο Γερμανός επιθετικός είχε μια άστοχη κεφαλιά στο 17΄, ενώ στο 25΄ και σε άψογα εκτελεσμένη επίθεση της ομάδας του δέχθηκε την πάσα του Βάργκας αλλά αστόχησε χάνοντας μεγάλη ευκαιρία.

Ο Γλύκος έσωσε τον ΠΑΟΚ στο 28΄ αποκρούοντας το σουτ του Βάργκας, ενώ έκανε το ίδιο τέσσερα λεπτά σε νέα προσπάθεια του Γκόμες, που με εξ επαφής κεφαλιά δεν κατόρθωσε να νικήσει τον διεθνή τερματοφύλακα του «Δικέφαλου».

Η τύχη των φιλοξενούμενων συνεχίστηκε ως το τέλος του ημιχρόνου και ο ΠΑΟΚ κατόρθωσε να κλείσει το ημίχρονο αλώβητος, με τους παίκτες του Βιντσέντζο Μοντέλα να έχουν χάσει άλλες δύο σπουδαίες ευκαιρίες, με το άστοχο σουτ του Πασκουάλ στο 42΄ και την προσπάθεια του Κουαδράδο στο 44΄ που είχε την ίδια κατάληξη.

Ο «Δικέφαλος» προσπάθησε να γίνει επιθετικός στο ξεκίνημα της επανάληψης, είχε μια άστοχη κεφαλιά του Σαλπιγγίδη στο 46΄ κι ένα (επίσης άουτ) σουτ του Γκολάσα στο 49΄.

Τελικά η ιστορία του αγώνα γράφτηκε στο τελευταίο δεκάλεπτό του που ήταν γεμάτο συγκινήσεις, καθώς οι παίκτες του Άγγελου Αναστασιάδη έφτασαν στο 0-1 με τον Μάρτενς στο 82΄, για να ισοφαρίσει στο 88΄ με απευθείας εκτέλεση φάουλ ο Πασκουάλ.

Πηγή: naftemporiki.gr/