Sports

Στον τελικό του European Open ο Τσιτσιπάς!

Στον τελικό του European Open, που διεξάγεται στο Αμβούργο, προκρίθηκε ο Στέφανος Τσιτσιπάς καθώς ο Έλληνας τενίστας χρειάστηκε τρία σετ και περίπου 2 ώρες και 15 λεπτά για να επικρατήσει με 2-1 του Χιλιανού Κριστιάν Γκαρίν.

Ετσι θα έχει την ευκαιρία να διεκδικήσει για πρώτη φορά στην καριέρα του έναν τίτλο σε τουρνουά ATP 500 (μέχρι τώρα έχει παίξει τέσσερις τελικούς, δύο φορές στο Ντουμπάι, μία στη Βαρκελώνη και μία στο Πεκίνο, και τους έχει χάσει όλους).

Αντίπαλος του Τσιτσιπά στον τελικό της Κυριακής θα είναι ο Αντρέι Ρούμπλεφ (νο 14 στον κόσμο).

Ο 23χρονος Ρώσος είχε κατακτήσει δύο τίτλους στο ξεκίνημα της σεζόν (σε Αδελαϊδα και Ντόχα), πριν διακοπούν οι αγώνες λόγω της πανδημίας, ενώ πέρυσι είχε αποκλείσει τον Έλληνα τενίστα στον 1ο γύρο του US Open.