Sports

Ταπεινωτική ήττα για την Εθνική μας – Σε περιπέτειες για το Euro 2016

ethnik-elladas

Σε περιπέτειες μπήκε η Εθνική ομάδα μετά και την αποψινή ήττα από τη Βόρεια Ιρλανδία με 2-0, δεύτερη σε τρεις αγώνες στον 6ο προκριματικό όμιλο του Euro 2016.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα έμεινε καθηλωμένο στον ένα βαθμό έχοντας χάσει και τα δύο παιχνίδια στην έδρα του, απέναντι στους Βορειοϊρλανδούς που εντυπωσιάζουν αφού απόψε πέτυχαν το «τρία στα τρία» και οδηγούν το γκρουπ.

Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν το μουδιασμένο ξεκίνημα της Εθνικής, που ολοφάνερα δεν πατούσε με σιγουριά στο χορτάρι του «Γ. Καραϊσκάκης» και στο 9΄ άνοιξαν το σκορ με γκολ του Γουόρντ σε κόρνερ του Νόργουντ, αφού ο σκόρερ δεν πιέστηκε από κανέναν Έλληνα παίκτη!

Το 0-1 έριξε την, ούτως ή άλλως πεσμένη, ψυχολογία των διεθνών, που σε ολόκληρο το πρώτο ημίχρονο αδυνατούσαν να κάνουν παιχνίδι από τον άξονα, να δημιουργήσουν, να παίξουν γρήγορα και κατά συνέπεια να απειλήσουν.

Η έξοδος του τραυματία Βύντρα στο 16΄ έκανε πιο ορθολογική την κατάσταση στα άκρα της άμυνας, αφού ο Τοροσίδης επέστρεψε στη φυσική θέση του (δεξιά), ενώ ο Σταφυλίδης μπήκε με όρεξη και πάθος, ήταν δε ο μοναδικός που διακρίθηκε σε αυτό το διάστημα και τον ένιωσε η άμυνα των φιλοξενούμενων.

Η Εθνική είχε μόνο μια μεγάλη ευκαιρία στο πρώτο ημίχρονο, στη μοναδική φάση που κατόρθωσε να παίξει γρήγορα. Ήταν στο 35ο λεπτό όταν οι διεθνείς αναπτύχθηκαν ταχύτατα με δύο πάσες, με τον Μανιάτη να δίνει στον Σαμαρά κι εκείνος κάθετα στον Καρέλη, που πρόλαβε την έξοδο του Κάρολ αλλά πλάσαρε άουτ με το αριστερό.

Στο τελείωμα του ημιχρόνου (45΄), πάντως, ο Λάφερτι έχασε την ευκαιρία να βάλει πολύ δύσκολο πρόβλημα στην Ελλάδα, όταν υπερισχύοντας του Μανωλά στη μεταξύ τους μονομαχία μπήκε στην περιοχή από πλάγια αλλά σούταρε στο οριζόντιο δοκάρι του Καρνέζη.

Στο 51ο λεπτό όμως ο πανύψηλος επιθετικός της Νόριτς σημάδεψε καλύτερα απέναντι στον Έλληνα τερματοφύλακα, τελειώνοντας ιδανικά την αντεπίθεση των φιλοξενούμενων στην οποία ήταν ο μοναδικός… συμμετέχων, αφού οι Έλληνες αμυντικοί είχαν μείνει ψηλά για μια στημένη μπάλα και ο Σταφυλίδης δεν κατόρθωσε να τον ανακόψει.

Η αντίδραση της ελληνικής ομάδας ως το τέλος; Ένα επικίνδυνο τεχνικό σουτ του Ταχτσίδη στο 66΄ που απέκρουσε δύσκολα σε κόρνερ πέφτοντας στη δεξιά γωνία του ο Κάρολ και πέραν τούτου ουδέν.

Εν ολίγοις, η κατάσταση είναι πια πολύ δύσκολη για τον Κλάουντιο Ρανιέρι και τους παίκτες του, που πρέπει να τρέξουν πολύ περισσότερο απ΄ ότι απόψε στη συνέχεια, αν θέλουν να είναι στην πρώτη τριάδα.