Sports

Της τα ‘χε μαζεμένα! Η Ρεάλ Μαδρίτης πήρε το clasico με 3-1 επί της Μπαρτσελόνα – BINTEO

504075869DD017_Real_Madrid_

Η Ρεάλ Μαδρίτης ήταν η μεγάλη νικήτρια στο ισπανικό clasico επί της Μπαρτσελόνα με 3-1, στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της πριμέρα ντιβιζιόν.

Το αήττητο της Μπαρτσελόνα στο πρωτάθλημα και το μηδέν παθητικό μετά από 8 παιχνίδια σταμάτησε στο «Σαντιάγκο Μπερναμπέου» από την ομάδα του Κάρλο Αντσελότι, η οποία απέδειξε ότι κι εφέτος είναι δομημένη για μεγάλα πράγματα.

Αν και το ντέρμπι των δύο κορυφαίων ομάδων της Ευρώπης ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τη «Μπάρτσα», με το γκολ του Νεϊμάρ στο 4ο λεπτό, η συνέχεια του αγώνα επέφερε δυσάρεστες συνέπειες για το συγκρότημα του Λουίς Ενρίκε.

Το ματς είχε…δαιμονισμένο ρυθμό, με τη Ρεάλ να ανεβάζει στροφές μετά το γκολ του Βραζιλιάνου και να πιέζει αφόρητα την εστία του Κλαούντιο Μπράβο. Ο Μπενζεμά είχε δοκάρι στο 11΄, ενώ στο 23΄ ο Μέσι έχασε απίστευτη ευκαιρία για να σκοράει σχεδόν σε άδεια εστία.

Σα να μην έφτανε αυτό και σε διάστημα που οι Καταλανοί είχαν ισορροπήσει το παιχνίδι, οι Μαδριλένοι ισοφάρισαν στο 35΄ με το πέναλτι του Κριστιάνο Ρονάλντο. Ο διαιτητής της συνάντησης καταλόγισε την εσχάτη των ποινών σε χέρι του Πικέ, μετά το γύρισμα του Μαρσέλο κι έδωσε την ευκαιρία στον Πορτογάλο να πετύχει το 16ο του τέρμα σε 9 αγωνιστικές.

Οι «μερένγκες» πίεσαν για το δεύτερο γκολ στα υπόλοιπα 10 λεπτά του πρώτου μέρους, αλλά δεν τα κατάφεραν. Με το ξεκίνημα της επανάληψης, όμως, ο Πέπε με καρφωτή κεφαλιά μετά το κόρνερ του Κρόος ανέτρεψε πλήρως στο σκηνικό και στο 61΄ ο Μπενζεμά με άψογο πλασέ έδωσε την «χαριστική βολή» στη Μπαρτσελόνα.

Παρά την ήττα η ομάδα της Βαρκελώνης έμεινε στην πρώτη θέση με 22 βαθμούς, αλλά η Ρεάλ πλησίασε σε απόσταση αναπνοής (21).