Sports

Το… φλαμένγκο της Εθνικής μας στα παρκέ της Ισπανίας – Κλείδωσε η πρόκριση μετά τη νίκη επί του Πουέρτο Ρίκο

ΕΘΝΙΚΗ ΜΠΑΣΚΕΤ

Ο αρχικός στόχος επιτεύχθηκε για την Εθνική ομάδα στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Ισπανίας, καθώς νίκησε στη Σεβίλη και το Πουέρτο Ρίκο, με 90-79, σημείωσε την τρίτη νίκη σε ισάριθμες αναμετρήσεις και προκρίθηκε στις 16 καλύτερες ομάδες της διοργάνωσης, ενώ μετά τη σημερινή ήττα της Κροατίας από τη Σενεγάλη είναι το μοναδικό αήττητο συγκρότημα στο Β΄ όμιλο.

Η Ελλάδα αιφνιδίασε το Πουέρτο Ρίκο στα πρώτα λεπτά και το πέτυχε χάρη στο γρήγορο ρυθμό που επέβαλε οΚαλάθης, ο οποίος στο 4΄ έγραψε το 14-6, αλλά στη συνέχεια μια χαλάρωση των διεθνών έφερε στο 13΄ τους Πορτορικανούς μπροστά στο σκορ για πρώτη φορά με +3 (26-23).

Η Εθνική όμως έκλεισε το πικ εν ρολ των αντιπάλων, ο Μπουρούσης κυριάρχησε στις ρακέτες και με τον Ζήση οδηγό το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα προηγήθηκε στο ημίχρο με 41-33. Στην τρίτη περίοδο οι διεθνείς έπαιξαν εξαιρετική άμυνα και τρέχοντας επιμέρους σκορ 13-6 προηγήθηκαν στο 23΄ με 54-39, 58-41 στο 26΄ και 61-42 στο 28΄.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο το Πουέρτο Ρίκο προσπάθησε για την ανατροπή, έτρεξε ένα σερί 7-0 με τονΜπαρέα να δίνει λύσεις από την περιφέρεια και τον Μπάλκμαν κοντά στο καλάθι (59-68), αλλά το τρίποντο του Σλούκα έδωσε τέλος στα όνειρα των Λατίνων (71-59 στο 33΄), οι οποίοι απείλησαν και πάλι στο 37΄ με τρίποντο του Ριβέρα (71-79), αλλά και πάλι ο Ζήσης ήταν εκεί (71-82) για να απλοποιήσει τα πράγματα.